Zlom však prišiel pred štyrmi rokmi, keď mi bola diagnostikovaná idiopatická pľúcna artériová hypertenzia (IPAH). Život sa náhle zmenil nielen mne, ale aj celej mojej rodine. Zmenili sa aj spoločné plány s mojím snúbencom. Všetko sa muselo prispôsobiť mne a mojej chorobe.

Okrem IPAH mi diagnostikovali aj nedefinované ochorenie na pľúcach, pravdepodobnú pľúcnu fibrózu.

Liečba na pľúcnu fibrózu sa, nanešťastie, ukázala ako neefektívna, takže ma lekári začali pripravovať na transplantáciu pľúc. Ešte na jeseň toho roku ma vo Viedni odmietli zaradiť na čakaciu listinu, pretože som ešte bola v „dobrom“ zdravotnom stave.

Bohužiaľ, po roku sa začal môj stav z mesiaca na mesiac zhoršovať. Manžel ma musel nosiť po schodoch, pomáhal mi s obúvaním a so základnou hygienou. Zadýchala som sa už pri prezliekaní, pri pohľade na schody ma chytala panika a neuveriteľne komplikované bolo pre mňa aj zohnúť sa. Bolesti prichádzali dokonca i pri chôdzi dole schodmi.

Najhoršie chvíle som zažila týždeň pred transplantáciou.

Mala som opuchnuté nohy a brucho, a injekcie na riedenie krvi, ktoré som si musela pichať, ma neuveriteľne boleli. V tom čase som bola opäť v procese zaradenia na transplantáciu pľúc. Doktori neváhali a na konci septembra 2011 som sa dostala na čakaciu listinu vo Všeobecnej univerzitnej nemocnici AKH vo Viedni.

Na jeseň minulého roka som oslavovala druhé narodeniny. Môj život je po transplantácii pľúc oveľa krajší. Väčšinu vecí vládzem urobiť sama. Je to skvelé, no stále si musím dávať pozor, aby som neochorela alebo sa nezranila. Vyhrala som jeden boj, ale ďalší stále trvá. Verím, že v ňom budem úspešná.

Od diagnostikovania pľúcnej artériovej hypertenzie až po transplantáciu pľúc ubehol iba neuveriteľný rok a pol.

Naučila som sa vnímať svet úplne inak, pochopila som aj inú stránku života a získala som novú rodinu. Jedna jej časť je na Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, ďalšia na Klinike pneumológie a ftizeológie SZU a UNB v Bratislave – Ružinove. Nesmiem zabudnúť ani na moju pacientsku rodinu zo Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou, ktorá aj napriek svojmu ochoreniu neustále rozdáva pozitívnu energiu na všetky strany.