Každoročne sa na brnenské Sanatórium Repromeda obracajú desiatky párov, ktoré trápi niektoré zo zriedkavých ochorení a pýtajú sa na možnosti PGD. Táto metóda je výnimočná, pretože predstavuje cestu k zdravému dieťaťu i v rodinách s genetickou záťažou a dokáže zabrániť tak všadeprítomnému strachu rodičov z prenesenia zriedkavého ochorenia na svojich potomkov.

Pri metóde PGD pár najskôr podstúpi diagnostiku genetickej poruchy a ďalšie vyšetrenia a následne sa s využitím metód umelého oplodnenia vyberie vhodné embryo, ktoré sa zavedie do maternice.

Znie to jednoducho, ale predstavuje to každodennú mravenčiu prácu celého tímu, ktorý sa špecializuje v PGD už 15 rokov. Prvým zriedkavým ochorením, ktoré bolo v Repromede vyšetrené pomocou PGD z embryí, bola neurofibromatóza. Odvtedy sa uskutočnila celá rada PGD cyklov najrôznejších dedičných ochorení, a to od tých „v populácii častejších“, ako je napríklad cystická fibróza, až po tie, ktoré sú extrémne vzácne.

V minulom roku bola v Sanatóriu REPROMEDA zavedená metóda karyomapping. Tento revolučný prístup umožňuje realizovať PGD vo veľmi krátkom čase pre akékoľvek dedičné ochorenie, u ktorého je známa jeho príčina (konkrétna mutácia), bez ohľadu na jeho incidenciu v populácii.

Brnenské centrum REPROMEDA dosahuje vďaka novej metóde vynikajúce výsledky. Karyomapping je navyše mimoriadne rýchly, pohodlný, spoľahlivý, dostupný a úspešný. Mnohým párom táto metóda pomohla k vytúženému tehotenstvu.

Práve kombinácia tých najmodernejších technológií, akou je i karyomapping, a zároveň individuálneho rodinného prístupu je pre REPROMEDU hlavnou devízou.

Slovenskí pacienti môžu čerpať príspevok zo svojej zdravotnej poisťovne na liečbu metódami asistovanej reprodukcie aj v prípade, ak sa liečia na území Českej republiky.